Serwis kosiarki ogrodowej. Jak dbać o sprzęt, by służył latami?
Kosiarki po sezonie zwykle trafiają do garażu lub składzika i pozostają zapomniane aż do wiosny. W efekcie może nas spotkać niemiła niespodzianka – kosiarka może nie odpalić. Warto zatem pamiętać o właściwym przygotowaniu kosiarki do zimowania. Konieczne jest dokładnie wyczyszczenie urządzenia z zabrudzeń oraz spuszczenie oleju i paliwa, które następnie należy zutylizować. Najlepiej kierować się szczegółowymi wytycznymi producenta. W dokumentacji dołączonej do kosiarki znajduje się informacja o sposobie przechowywania kosiarki i przygotowania jej do sezonu, a także o częstotliwości koniecznych przeglądów w autoryzowanym serwisie.
Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku
W pierwszej kolejności kosiarkę należy dokładnie wyczyścić, na przykład z użyciem sprężonego powietrza lub wilgotnej ściereczki nasączonej detergentem. Konieczne jest usunięcie resztek trawy i błota, które podczas zimy mogą zaschnąć i utrudnić pierwszy rozruch wiosną lub wpłynąć na jakość cięcia.
W kosiarkach należy regularnie wymieniać olej, a o częstotliwości informują zwykle producenci. Pierwsza wymiana oleju powinna zostać przeprowadzona po kilku godzinach pracy urządzenia a kolejna po przepracowaniu około 50 godzin. Kolejna kwestia to jakość paliwa, które traci swoje właściwości po 30 dniach. Właśnie dlatego kosy spalinowe i kosiarki powinny być przechowywane z pustym zbiornikiem. Odpalenie kosiarki ze starym paliwem może niekorzystnie wpłynąć na pracę silnika.
Przed pierwszym rozruchem w kosiarce musi zostać wyczyszczony filtr paliwa, a w trakcie sezonu filtr należy myć co 25 godzin pracy kosiarki. Natomiast po każdych 100 godzinach konieczna jest wymiana świec zapłonowych — w przeciwnym wypadku silnik może stracić moc i pobierać więcej paliwa.