Skład nawozu - jaki wybrać?
Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, gdy patrzymy na opakowanie nawozu, jest jego skład. Zupełnie początkujący ogrodnicy muszą wiedzieć, że źle dobrany, nie tylko nie pomoże roślinie, ale może jej zaszkodzić. Bardziej doświadczone osoby wiedzą zwykle, jak wesprzeć roślinę na danym etapie rozwoju, jednak nie zawsze skupiają się na samym składzie, a bardziej poszukują konkretnych środków, polecanych w poradnikach lub przez zaawansowanych hobbystów i zawodowców. Warto jednak wiedzieć, jakie działanie ma każdy ze składników. W końcu wielu ogrodników decyduje się po pewnym czasie na tworzenie własnych mieszanek na indywidualne potrzeby!
Co najczęściej znajdziesz w opakowaniu?
Oto lista najbardziej popularnych składników nawozów:
- Azot: odpowiada przede wszystkim za masę zieloną. Oznacza to, że pomaga w rozwoju nadziemnej części rośliny. W Polsce stosowany jest od marca do października. Rozwój rośliny jest ważny, jednak trzeba też zapewnić jej kilka miesięcy odpoczynku i możliwość przygotowania się do zimy pod koniec sezonu.
- Fosfor: fosfor należy podać roślinom przede wszystkim w początkowej fazie rozwoju oraz w fazie regeneracji - na wiosnę, czy podczas przesadzania. Pomaga on w rozwoju korzeni, dzięki czemu roślina ma większą szansę przyjąć się i rozwijać.
- Wapń: wspomaga rozwój systemu korzeniowego, wzrost rośliny i prawidłowe owocowanie. Zapobiega też nadmiernemu wysychaniu roślin.
- Magnez: mówiąc najprościej, magnez jest niezbędny, by roślina mogła się odpowiednio odżywiać - pobierać składniki odżywcze i wykorzystywać je w procesie wzrostu.
- Potas: wzmacnia rośliny oraz ich owoce. Dzięki potasowi roślina jest bardziej odporna na patogeny i niskie temperatury.
- Bor: odpowiednia dawka boru to równomierny wzrost i odporność. Jego niedobory są szczególnie widoczne u warzyw.
Jak nawozić?
Na opakowaniu zawsze podane jest dawkowanie nawozu. Warto wyposażyć się w dokładną miarkę, ponieważ korzystanie z niego „na oko” może się skończyć poparzeniem rośliny lub nie przynieść odpowiedniego efektu.
Nawożenie odbywa się zwykle pod koniec dnia, szczególnie w lecie. Po zabiegu roślina jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie słońca (poparzenia), dlatego należy zapewnić jej trochę czasu na odpoczynek. Inna istotna sprawa to pora roku. Rośliny nawozimy szczególnie intensywnie w porze wzrostu lub kwitnienia. W zimie zdecydowana większość z nich potrzebuje tylko spokoju, by przygotować się na sezon