Rośliny inwazyjne - czego nie sadzić w ogrodzie?
Wielu ogrodników-amatorów zastanawia się, z jakiej racji pewne gatunki mogą stanowić zagrożenie. Są przecież częścią natury!
Jest to tylko po części prawda. Gatunki, o których mowa w większości nie występują w naszym środowisku, o ile nie zostaną tu sprowadzone. Rodzime rośliny nie są więc przystosowane do nowych lokatorów.
W nowym miejscu obce rośliny mogą przyczyniać się do wymierania lokalnych gatunków - nieraz tych niezbędnych do utrzymania równowagi w ekosystemie.
Oczywiście gatunki inwazyjne mają też zupełnie przyziemną wadę w postaci zajmowania dużych obszarów i trudnego usuwania. Można to łatwo zaobserwować np. u mięty i pokrzywy, choć rośliny te są raczej pożądane z racji swojego wszechstronnego zastosowania.
Usuwanie roślin inwazyjnych z dużych terenów wiąże się m.in. z użyciem szczególnych środków - maszyn i specjalnych preparatów chemicznych, a więc zarówno pozostawienie roślin, jak i usuwanie ich wiąże się z pewną szkodą. Wybierane jest tu jedynie mniejsze zło.
Jakie rośliny stanowią szczególne zagrożenie i mogą przyczyniać się do zmniejszania bioróżnorodności?
Nawłoć:
Jej szkodliwość opiera się na szybkim rozprzestrzenianiu. Roślina produkuje dużą liczbę nasion i posiada rozbudowany system korzeniowy, co szczególnie utrudnia jej usuwanie.
Kolczurka klapowana (tzw. dziki ogórek):
Nie da się zaprzeczyć, że roślina wygląda ciekawie i możliwość posiadania jej w ogrodzie kusi.
Kolczurka może jednak sprawić wiele problemów - przede wszystkim pokrywając teren, zacienia go i uniemożliwia wzrost innym gatunkom. Problemem może być również oplatanie się wokół roślin i ich deformacja.
Rdestowiec:
Podobnie, jak z kolczurką, rdestowiec dominuje tereny, na których się rozrasta. Ponadto potrafi przebić się przez nawierzchnie takie, jak asfalt, co powoduje dodatkowe szkody.
Barszcz Sosnowskiego:
Roślina jest znana głównie z racji oparzeń powstających przy kontakcie z sokiem. To chyba wystarczający powód, by nie sprowadzać jej do ogrodów...
Jest również typową rośliną inwazyjną, co dodatkowo zniechęca do siewu.
Gatunków inwazyjnych jest oczywiście bardzo wiele. Jeśli chcesz uniknąć problemów w swoim ogrodzie, zwracaj uwagę na rośliny łatwe do rozsiewania (duża liczba nasion lub szczególnie dobre warunki rozprzestrzeniania się) lub posiadające głębokie korzenie, czy kłącza.
Gdy zauważysz szybki rozrost, reaguj, ponieważ widoczna część rośliny może być jedynie jej niewielką częścią.
Czasem nawet ozdobne gatunki trzeba usunąć, dlatego bądź gotów na taką ewentualność i nie zastanawiaj się zbyt długo. Nawet najpiękniejszy gatunek nie da ci satysfakcji, jeśli zarośnie gęsto cały teren i stanie się niemożliwy do usunięcia!