Niezbędnik ogrodnika-hobbysty
Niezbędne minimum
Kupując niezbędne narzędzia do ogrodu, celuj w jakość - oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku. W wyborze kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem. Mocne materiały i dobrze zamocowane elementy zapewnią narzędziom wieloletnią przydatność do pracy. W tym przypadku proste rozwiązania są zwykle najbardziej praktyczne.
- łopatka ogrodowa: łopatki kiepskiej jakości wyginają się przy rączce, a nieraz nawet łamią. Zwróć uwagę, by najwęższa część była szczególnie mocna. To na niej skupi się cały nacisk podczas pracy.
- szpadel: przekopywanie ziemi nie będzie możliwe bez szpadla (może przydać się też dobra łopata). Firmy produkujące sprzęty ogrodnicze tworzą specjalnie profilowane oraz zupełnie proste szpadle. Wybierz ten, który będzie najlepiej leżał w rękach. Jeśli nie miałeś dotąd wielu okazji do kopania, spróbuj przyzwyczaić się do profilowanych narzędzi. Szpadel musi być też odpowiednio naostrzony. W pracy różnica będzie łatwo zauważalna, szczególnie gdy ziemia jest zbita.
- grabie: przydadzą się tu 2 rodzaje - grabie do liści (delikatniejsze, zazwyczaj z mocnego plastiku) i metalowe do wyrównywania przekopanej ziemi.
- wąż ogrodowy: w zestawie z kilkoma końcówkami. Zacznij od wielofunkcyjnego pistoletu i zraszacza. Najważniejszą funkcją będzie tu możliwość rozproszenia strumienia wody. Zbyt mocne ciśnienie może bez problemu zniszczyć delikatne rośliny.
- konewka: korzystanie z konewki może brzmieć staromodnie, jednak będzie najlepszym rozwiązaniem dla roślin w doniczkach, czy nawet pojedynczych nasadzeniach na grządkach.
- sekatory: dobierz je do swoich potrzeb. Mały sekator jest niezbędny. Możesz dobrać do niego kolejny - teleskopowy - jeśli masz w ogrodzie drzewa czy wysokie krzewy.
- kosiarka: kosiarka na mniejszą działkę lub traktorek na większą to niezbędny sprzęt nawet, jeśli planujesz tworzyć łąki kwietne i utrzymywać teren w jak najbardziej naturalnym stanie.
- piła: przyda się nawet w niewielkim ogrodzie, podczas przycinania krzewów lub gałęzi. Jeśli nie planujesz cięcia grubych konarów, wybierz piłę z małymi zębami - nie pokaleczy rośliny.
Z takim zestawem możesz zaczynać pierwsze prace ogrodowe. Każdy ogród ma inne wymagania. Kolejne dni w pracy pomogą ci ocenić, co warto jeszcze dokupić. Może zdecydujesz się na podkaszarkę, grackę lub zechcesz usprawnić pracę jedną z automatycznych kosiarek? Odwiedź nasz salon, a chętnie podpowiemy ci, co warto dobrać!
Czego nie kupować na start?
Niezależnie od dziedziny, wielu hobbystów popełnia podstawowy błąd: kupuje zestawy sprzętów, niepotrzebnie wydając pieniądze na rzeczy, które nigdy nie zostaną użyte.
Mierz siły na zamiary. W zagraconej komórce trudno będzie ci szybko znaleźć łopatkę, czy końcówkę do węża ogrodowego, a to z kolei zniechęci cię do pracy.
Przede wszystkim nie kupuj kilku sztuk sprzętów. Nie potrzebujesz 3 rodzajów szpadli czy łopat, niezależnie od tego, jak bardzo różnią się kształtem.
Daj sobie czas na poznanie własnego ogrodu i dobieraj narzędzia do aktualnych potrzeb. Nie musisz się martwić o brak dostępności. Sklepy zaopatrują się regularnie w sezonie i poza nim. Skup się na tym, by hobby dawało ci satysfakcję. W żadnym razie nie powinno być źródłem stresu lub wielkim wydatkiem!