Jak zadbać o dynie?
Jak dbać o dynie w okresie kwitnienia i owocowania? Nie potrzeba tu wielkiego wysiłku. Warto za to znać kilka podstawowych zasad!
Na początku lipca pędy dyni są już zwykle dość długie. To ostatni moment, by je przyciąć - najlepiej na wysokości 5-6 liścia, co wzmocni roślinę i pomoże jej się rozkrzewić.
Kolejne cięcie wykonujemy w sierpniu. Zwróć wtedy uwagę na owoce. Jeśli jest ich niewiele, możesz spokojnie uciąć pęd za ostatnim. Gdy owoców jest sporo, musisz wybrać:
większa liczba lub rozmiar (szczególnie w przypadku odmian o dużych owocach). Chcąc postawić na jakość, sprawdź, czy wybrane przez ciebie dynie rzeczywiście utrzymają się na pędach. Jeśli mają podejrzane przebarwienia lub inne zmiany, wstrzymaj się nieco z cięciem lub zachowaj ładniejsze. Ostatecznego wyboru warto dokonać, gdy dynie mają przynajmniej kilka centymetrów w przekroju.
Cięcia wykonuj tak, by uszkodzić jak najmniejszą powierzchnię pędu. Nie zapomnij o sterylnych narzędziach!
Dynie nie potrzebują wiele opieki, jednak konieczne jest stałe podlewanie. Postaraj się też nie moczyć liści, szczególnie w porze nagłych i obfitych opadów, przetykanych suszami (jak w ostatnich dniach). Po ulewach warto też otrzepać liście z ziemi - będzie jej zapewne sporo.
Gdy owoce zaczną się pojawiać, zapewnij im proste podkładki (np. deski). Dynie nie będą narażone na gnicie i przebarwienia.
Zbiór przeprowadzaj na jesieni, jeszcze przed przymrozkami. W ten sposób owoce nie zaczną gnić i będziesz mógł je przechowywać dłużej. Dojrzała dynia ma mocny kolor i wydaje niski, pusty dźwięk przy opukiwaniu. Jej łodyga jest lekko zdrewniała.